Detekcija gubitaka na hidrantskoj mreži
Na osnovu Ponude NMAqua s.p. kao i Narudžbenice Strabag d.o.o Sarajevo o detekciji gubitaka na hidrantskoj mreži Regionalne sanitarne deponije za regiju Živinice „Separacija 1“, „NMAqua“ s.p. je 02.03.2024. godine izvršila usluge definisane predmetnim ugovorom.
Nakon što su nam dostavljeni Tehnički izvještaj „Projekat izvedenog stanja regionalne sanitarne deponije komunalnog otpada „Separacija 1“, kao i Situacija vodosnabdijevanja – izvedeno stanje za deponiju, izvršili smo pripremu i plan za detekciju gubitka na hidrantskoj mreži. Na osnovu dostavljenih dokumenata posao pregleda, kontrole i ispitivanja i lociranja mjesta kvarova je bilo potrebno obaviti na hidrantskoj instalaciji u dužini 971 m. Na navedenom mreži se nalazi 11 nadzemnih hidranata sa zasunima sa prirubnicom i naglavkom sa teleskopskim vretenom i uličnom kapom, te tri hidranta u objektima
Dolaskom na teren i puštanjem u rad pumpnog postojenja konstatovali smo da je režim pumpi zadan opsegom minimalnog pritiska od 6,00 bar-a, kada se pumpa pokreće, pa do maksimalnog od 7,00 bar-a kada se pumpa zaustavlja
Hidrantska mreža je kompletna bila pod režimom rada i pritiskom vode, tako da smo na osnovu podataka iz projekta, postavili tri logera pritiska za lakšu kontrolu pi manipulaciji i odvajanju pojedinih dijelova mreže.
Sve navedeno je rađenu u cilju što preciznijeg detektovanja dijela mreže na kojoj postoji problem odnosno pad pritiska. Praćenjem pritiska na kontrolnoj ploči u pumpnoj stanici smo evidentirali prije početka bilo kakvih radova da pritisak na hidrantskoj mreži konstantno varira i da je u trendu kontinuiranog opadanja. Omjer pada pritiska je bio takav da se pad vrijednosti od 0,3 bar-a dešavao u vremenskom intervalu od oko 30 min.
Na osnovu ovih opažanja konstatovali smo da se radi o kvaru veoma malog inteziteta isticanja i samim tim veoma teško za identifikovanje.

Nakon rezultata trenutno izmjerenih pritisaka na tri hidranta, zaključili smo da je potrebno prvo izvršiti zatvaranje ventila u šahtu kod protivpožarne pumpne stanice, dakle za dio hidrantske mreže na kojoj postoji nekontrolisano isticanje, što dovodi do pada pritiska na cijeloj mreži.


Pristupili smo preslušavanju dijela hidrantske mreže akustičnim detektorom zvuka- geofonom, koja je prostorno locirana većim dijelom pod betonskom podlogom, kao i jedan dio pod travnatom površinom.
Izdvojeni povišen šum koji je ukazivao na postojanje kvara se javio u neposrednoj blizini nadzemnog hidranta VH-2. Detaljnijim preslušavanjem smo konstatovali da je kvar u reonu oko navedenog hidranta ili direktno na njemu. Izvršili smo zatvaranje predventila na hidrantu pri čemu je došlo do prestanka šuma i pada pritiska na hidrantskoj mreži.
Sa ovim mjerenjem odnosno kontrolom smo zaključili i potvrdili da je kvar lociran i da je potrebno izvršiti popravku na hidrantu VH-2, odnosno u podzemnom dijelu na jednom od spojeva kod hidranta.
Nakon što je izvršeno otkopavanje i pronađeni kvar popravljen, na spoju hidranta i cjevovoda, stanje se normalizovalo, odnosno došlo je do stabilizacije pritiska u hidrantskoj mreži, čime su nakon tehničkog prijema, stvoreni svi preduslovi za početak rada ove veoma važne Regionalne deponije smeća koja pokriva područje tri opštine Živinica, Banovića i Kladnja.

Add a Comment